Artysta - Joanna Półkośnik

Parametry

Joanna Półkośnik
urodzona w 1981 roku w Hajnówce
W latach 2000-2005 studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej- dyplom z wyróżnieniem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Rysunek i malarstwo towarzyszą jej, przybierając rolę największej pasji, niemal od urodzenia.
Tematów do obrazów szuka obserwując codzienność, wyłapując z niej wyjątkowe, ulotne chwile. Tworzenie odczuwa jako intymne obrazowanie własnej rzeczywistości, tego co w danym momencie życia artystkę otacza, zajmuje i przykuwa uwagę.
Maluje w dwóch cyklach malarskich. Pierwszy poświęcony jest krajobrazowi terenów Narwiańskiego Parku Narodowego, w okolicy którego mieszka i obserwuje otaczające ją zwierzęta i ptaki, by następnie umieścić je na abstrakcyjnym tle. W ten sposób powstają realistycznie odwzorowane stworzenia na emocjonalnym, kolorystycznym podkładzie. Motyw żurawi towarzyszy artystce już od wielu lat. Drugi cykl jest poświęcony analizie elementów ze świata roślinnego. Obserwacja delikatności kwiatów w pełnym rozkwicie oraz przy usychaniu, zamienia się w dekonstrukcję i staje pretekstem do stworzenia formy całkowicie nowej, nierealnej. Kompozycyjnie forma obrazu podąża ku abstrakcji.
Wystawy:
1999- indywidualna wystawa prac malarskich w Hajnówce
2017- indywidualna wystawa "Wolność w kolorze", Pragaleria, Warszawa
2017- zbiorowa wystawa "Zima", galeria Marchand, Białystok
2018- zbiorowa wystawa "Tajemnica", galeria Marchand, Białystok
2021- zbiorowa wystawa "Kobieca strona sztuki" Femikolektyw, Defabryka, Warszawa
2022- zbiorowa wystawa "Szlakiem podlaskich kapliczek", galeria Marchand, Białystok; Muzeum Obojga Narodów, Bielsk Podlaski